תחקיר אירוע – הסתבכות ברשת דייגים

תחקיר אירוע – הסתבכות ברשת דייגים

 

ב 05/03 בשעה 10:30 בבוקר, יצא חבר מועדון להפלגה שגרתית.

תנאי הים היו טובים מאוד. גלים קטנים 0.3-0.5 מטרים ורוח צפון מערבית 08-10 קשרים.

החבר הפליג לכיוון צפון עם חלוץ בלבד. במהלך ההפלגה היאכטה נעצרה באופן פתאומי שינתה כיוון, החלוץ החליף מפנה, ולא הייתה להגאי כל שליטה על ההיגוי.

חבר המועדון התקשר לטלפון הרציף ודיווח שכנראה הסתבך בדבר מה. התורן שהבין שכנראה היאכטה נתפסה על רשת דאג להוציא חילוץ. בדרך למקום האירוע הבחנו בסירת שיטור ימי וביקשנו סיוע. צוות השוטרים הזעיק צוללן, שירד למים ושחרר את הרשת שהייתה מסובבת סביב הקיל.

כל האירוע התקיים מול מסגד סדנא עלי,  בעומק אמיתי של 5 מטרים. בקרבת מקום היה צוללן שהציג מצוף סימון וכן סלעים רדודים ונשטפים שנמצאים שם באופן קבוע.

האירוע הסתיים ללא נזק משמעותי. אין ספק שהקרבה לסלעים נשטפים והצוללן הייתה מסוכנת מאוד והאירוע היה יכול להסתיים בנזק משמעותי. היה מזל גדול שהיאכטה הייתה תקועה בתוך הרשת ולא נסחפה, כיוון שהיאכטה הייתה במרחק קצר מאוד מהסלעים ומהצוללן.

מסקנות:

  1. הפלגה במים רדודים היא מסוכנת מאוד, בגלל קירבה לחוף, בגלל קירבה למכשולי ניווט, בגלל הימצאות אביזרי דייג שונים ועוד. אין כל סיבה להפליג באזורינו בעומקים קטנים מ 12 מטרים, אלא אם במטרה לצאת או לחזור למרינה.
  2. אזור מסגד סדנא עלי הוא אזור מסוכן במיוחד בגלל ריף שבאופן יחסי, יוצא לעומק ונמצא רחוק מהחוף ובגלל הימצאות של צוללנים, חובבי דייג.
  3. ככל שנתיב ההפלגה קרוב יותר לחוף או למרינה, כך יש להגביר תצפית.
  4. תנאי הניווט הפשוטים באזורינו, עלולים לגרום לנו לשאננות מסוכנת. אין להקל ראש בעובדה שניווט היאכטה הוא אחד הגורמים החשובים ביותר לבטיחות השייט.

sail

הישארו מעודכנים

קבלו ישירות למייל את כל העדכונים, החדשות והידע המקצועי
ביותר מהמומחים לשייט של Blue Wave Tashoot

  אני מאשר/ת קבלת עדכונים והודעות

  דילוג לתוכן